Basketball schedules announced

Basketball schedules
Seamount League
Monday, Nov. 26
Girls basketball: Fife at Evergreen, 7 p.m.
Tuesday, Nov. 27
Boys basketball: Mt. Rainier at Evergreen; Interlake at Foster, 7 p.m.
Girls basketball: Foster at West Seattle, 7 p.m.
Wednesday, Nov. 28
Boys basketball: Highline at Decatur; Evergreen at Kings, 7 p.m.
Girls basketball: Interlake at Evergreen; West Seattle at Highline, 7:30 p.m.
Thursday, Nov. 29
Boys basketball: Foster at Chief Sealth, 6:15 p.m.
Girls basketball: Foster at Chief Sealth, 8 p.m.
Friday, Nov. 30
Boys basketball: Liberty at Foster; Tyee at Interlake, 7 p.m.; Decatur vs. Kennedy at Auburn-Riverside, 8 p.m.
Girls basketball: Foss at Evergreen; Tyee at Ingraham, 7 p.m.; Highline at Interlake, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 1
Boys basketball: Highline at Blanchet, 3 p.m.; Mt. Rainier at Renton, 4:30 p.m.
Girls basketball: Seattle Christian at Foster, 5 p.m.
Monday, Dec. 3
Boys basketball: Lakewood at Tyee; Lakes at Evergreen, 7 p.m.
Girls basketball: Evergreen at Lakewood; Highline at Foss, 7 p.m.
Tuesday, Dec. 4
Girls basketball: Decatur at Highline, 7 p.m.
Wednesday, Dec. 5
Boys basketball: Highline at Kennedy; Renton at Tyee; Hazen at Evergreen; Foster at Lindbergh, 7 p.m.
Girls basketball: Kennedy at Highline; Lindbergh at Foster; Tyee at Renton; Evergreen at Hazen, 7 p.m.
Friday, Dec. 7
Boys basketball: Kennedy at Foster; Tyee at Highline; Evergreen at Lindbergh, 7:45 p.m.
Girls basketball: Kennedy at Foster; Tyee at Highline; Evergreen at Lindbergh, 6:15 p.m.
Saturday, Dec. 8
Boys basketball: Auburn Mountainview vs. Evergreen at Highline Community College, 9 a.m.; Highline at Lakeside, 6:30 p.m.
Monday, Dec. 10
Boys basketball: Enumclaw at Tyee, 7 p.m.
Girls basketball: Tyee at Enumclaw, 7 p.m.
Tuesday, Dec. 11
Boys basketball: Peninsula at Evergreen, 7 p.m.; Foster at Auburn Mountainview, 7:15 p.m.
Wednesday, Dec. 12
Boys basketball: Foster at Tyee; Lindbergh at Kennedy; Renton at Evergreen; Highline at Hazen, 7 p.m.
Girls basketball: Tyee at Foster; Hazen at Highline; Evergreen at Renton; Kennedy at Lindbergh, 7 p.m.
Friday, Dec. 14
Boys basketball: Evergreen at Kennedy; Hazen at Foster; Renton at Highline; Tyee at Lindbergh, 7:45 p.m.
Girls basketball: Evergreen at Kennedy; Hazen at Foster; Renton at Highline; Tyee at Lindbergh, 6:15 p.m.
Monday, Dec. 17
Boys basketball: Blanchet at Tyee, 7 p.m.
Girls basketball: Tyee at Foss, 7 p.m.
Wednesday, Dec. 19
Boys basketball: Highline at Evergreen; Kennedy at Tyee; Foster at Renton, 7 p.m.
Girls basketball: Tyee at Kennedy; Evergreen at Highline; Renton at Foster, 7 p.m.
Thursday, Dec. 20
Girls basketball: Highline at Shorewood, 7:15 p.m.
Thursday, Dec. 27
Boys basketball: Kennedy Christmas Tournament, TBA.
Girls basketball: Shorecrest at Highline, 7 p.m.; Foster vs. Ferndale at Juanita, 4 p.m.
Friday, Dec. 28
Boys basketball: Kennedy Christmas Tournament, TBA; Fife at Tyee, 6:30 p.m.
Girls basketball: Kennedy Christmas Tournament, TBA; Fife at Tyee, 5 p.m.; Foster at Cascade, 2:30 p.m.
Saturday, Dec. 29
Boys basketball: Kennedy Christmas Tournament, TBA.
Girls basketball: Kennedy Christmas Tournament, TBA; Foster vs. Kamiak at Juanita, 11:30 a.m.
Thursday, Jan. 3
Boys basketball: Evergreen at Olympic, 7 p.m.
Friday, Jan. 4
Boys basketball: Evergreen at Tyee; Foster at Highline; Hazen at Kennedy, 7 p.m.
Girls basketball: Highline at Foster; Tyee at Evergreen; Kennedy at Hazen, 7 p.m.
Wednesday, Jan. 9
Boys basketball: Kennedy at Highline; Lindbergh at Foster; Tyee at Renton; Evergreen at Hazen, 7 p.m.
Girls basketball: Highline at Kennedy; Foster at Lindbergh; Renton at Tyee; Hazen at Evergreen, 7 p.m.
Friday, Jan. 11
Boys basketball: Evergreen at Foster; Kennedy at Renton; Tyee at Hazen; Highline at Lindbergh, 7:45 p.m.
Girls basketball: Evergreen at Foster; Kennedy at Renton; Tyee at Hazen; Highline at Lindbergh, 6:15 p.m.
Wednesday, Jan. 16
Boys basketball; Tyee at Foster; Evergreen at Renton; Kennedy at Lindbergh; Hazen at Highline, 7 p.m.
Girls basketball: Foster at Tyee; Renton at Evergreen; Lindbergh at Kennedy; Highline at Hazen, 7 p.m.
Friday, Jan. 18
Boys basketball: Foster at Kennedy; Highline at Tyee; Lindbergh at Evergreen, 7:45 p.m.
Girls basketball: Foster at Kennedy; Highline at Tyee; Lindbergh at Evergreen, 6:15 p.m.
Wednesday, Jan. 23
Boys basketball: Evergreen at Highline; Tyee at Kennedy; Renton at Foster, 7 p.m.
Girls basketball: Highline at Evergreen; Kennedy at Tyee; Foster at Renton, 7 p.m.
Friday, Jan. 25
Boys basketball: Kennedy at Evergreen; Lindbergh at Tyee; Foster at Hazen; Highline at Renton, 7:45 p.m.
Girls basketball: Kennedy at Evergreen; Lindbergh at Tyee; Foster at Hazen; Highline at Renton, 6:15 p.m.
Wednesday, Jan. 30
Boys basketball: Highline at Foster; Tyee at Evergreen; Kennedy at Hazen, 7 p.m.
Girls basketball: Foster at Highline; Evergreen at Tyee; Hazen at Kennedy, 7 p.m.
Friday, Feb. 1
Boys basketball: Foster at Evergreen; Hazen at Tyee; Lindbergh at Highline; Renton at Kennedy, 7:45 p.m.
Girls basketball: Foster at Evergreen; Hazen at Tyee; Lindbergh at Highline; Renton at Kennedy, 6:15 p.m.

We encourage our readers to comment. No registration is required. We ask that you keep your comments free of profanity and keep them civil. They are moderated and objectionable comments will be removed.