South Highline National captures title

By Tim Clinton
SPORTS EDITOR

South Highline National made quick work of Seattle Central for the District 7 Intermediate title for 13 year olds between Majors and Juniors.

National scored a 19-4 victory over Seattle to open the two-team double-elimination tournament Saturday, then wrapped up the title with a 17-7 win Sunday.

The win in the action held at the PacWest complex advances National to the state tournament, which District 7 will host at the Underwood complex at 11 a.m. Sunday, July 10 against the District 9 vs. District 4 winner from the day before.

Age 10-11

PacWest and South Highline National will play in Wednesday's 6 p.m. age 10-11 winner's bracket final for District 7 after posting wins over the weekend.

PacWest opened the action at its home complex with a 15-1 win over West Seattle on Saturday before defeating Southwest of White Center on Sunday, 21-1.

National, meanwhile, opened with a 12-1 victory over Seattle Central on Saturday and dealt Renton a 10-6 defeat Sunday.

More ›

Road trips aplenty in new SPSL

By Tim Clinton
SPORTS EDITOR

Evergreen, Foster, Highline and Tyee will be going from a close knit Seamount League into a traveling league when they join the 2A/3A South Puget Sound League starting this fall.

The Seamount consisted of those four area schools plus Kennedy and the three Renton schools, but the SPSL is widespread and will even divide the foursome into two different divisions.

Evergreen and Foster find themselves going into the Mountain Division, while Highline and Tyee will be in the Sound Division.

Other Mountain Division schools are Fife, Foss of Tacoma, Franklin Pierce of Parkland, Lindbergh of Renton, Washington of Parkland and White River of Buckley.

Other Sound Division schools are Clover Park of Lakewood, plus Eatonville, Orting, Renton, River Ridge and Steilacoom.

Kennedy, Mount Rainier and Hazen, meanwhile, will be jumping into the new North Puget Sound League -- which is a 4A only league.

All three will be in the NPSL's Cascade Division along with Kent-Meridian, Kentlake, Kentridge, Kentwood and Tahoma.

More ›

Evergreen's Chacon runs to top track honors

By Tim Clinton
SPORTS EDITOR

Marques Chacon of Evergreen High School in White Center has been named as the Athlete of the Year on this year's Seamount All-League Boys Track and Field team.

Chacon earned the award as a senior after also making the Seamount first team in the 800-meter run, the 1,600 and the 3,200.

Chacon's coach Chuck Cushman, who also led the Tyee athletes on a combined team with Evergreen, was honored as the Coach of the Year.

This year Renton won the Team Sportsmanship award and Lindbergh took the team title.

Also making the first team from Evergreen was Ryan Thol in the triple jump and 110-meter high hurdles.
Foster had three athletes break onto the first team in Isaiah Ferrer in the 100-meter dash, Eric Teng in the discus and Zane Jacobson in the javelin.

Kennedy's 400-meter relay team of Ben Xu, Kendell Oakes, EJ Chrisanto and Chris Petralia also earned a first team position.

Petralia also made the second team in the 100 and 200, and Teng took second team positions in the javelin and shot put.

More ›